Mikroinstalacje
Fotowoltaika dla klientów indywidualnych, rolników, firm
Rosnące ceny energii powodują, że pomimo zmian w przepisach dotyczących rozliczania prosumentów, zdecydowanie nadal opłaca się inwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną. Inwestycję dodatkowo ułatwiają kolejne dofinansowania.
Jakie są korzyści posiadania fotowoltaiki?
- Produkcja własnej energii – dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy bardziej niezależni od zakładu energetycznego i cen energii. Energia wyprodukowana i konsumowana od razu na miejscu jest dla nas darmową energią. Im większa autokonsumcja, tym większa opłacalność i szybszy zwrot inwestycji.
- Cicha i długa praca – moduły nie emitują hałasu, a falowniki są cichymi urządzeniami. Dobrze wykonana instalacja pozwoli na długą, bezawaryjną eksploatację oraz pozwoli cieszyć się z niższych rachunków za prąd.
- Ekologia – prąd z odnawialnego źródła energii jest ekologiczny, a dodatkowo przy korzystaniu z urządzeń grzewczych zasilanych prądem – zyskujemy czystsze powietrzne w naszej okolicy.
- Aspekt finansowy – instalacja fotowoltaiczną podnosi wartość nieruchomości, a także pozwala na odliczenia od podatku, skorzystania z dofinansowań czy preferencyjnych form finansowania.
Jak wygląda rozliczanie energii?
Od 1.04.2022 wszystkie nowe przyłączane instalacje wchodzą w nowy system rozliczania wyprodukowanej energii, zwany net-billingiem. Zamiast jak wcześniej, rozliczać się ilościowo, zakład energetyczny rozlicza nas wartościowo za energię, którą wprowadzimy od sieci. Działa to na takiej zasadzie, że energia oddana do sieci zostaje sprzedana po średniej cenie hurtowej TGE z poprzedniego miesiąca, a wygenerowana kwota jest zapisywana na naszym depozycie prosumenckim. W trakcie pobierania energii, w pierwszej kolejności do opłacenia należności wykorzystywane są środki zgromadzone właśnie na tym depozycie. Dotyczy to jednak samej energii, opłaty dystrybucyjne ponosimy takie same, jak osoby, które nie posiadają mikroinstalacji. Rozliczenia ze sprzedawcą energii dokonywane są wedle wybranej taryfy wraz z uwzględnieniem depozytu prosumenckiego. Od lipca 2024 rozliczenia prosumenckie będą dokonywane po średniej cenie godzinowej (zamiast obecnej średniej cenie miesięcznej).
Jakie koszty instalacji
Koszt montażu fotowoltaiki jest mocno zróżnicowany od wybranych parametrów:
- Wielkość instalacji,
- Marka elementów składowych,
- Typ instalacji (dach, grunt),
- Rodzaj instalacji (sieciowa, hybrydowa z magazynem energii),
- Kompleksowość usługi (montaż, zgłoszenie do ZE, finansowanie instalacji),
- Ulgi i dofinansowania.
Możliwości skorzystania z ulg i dofinansowań zależą przede wszystkim od tego kim jesteśmy (osobą fizyczną, rolnikiem, firmą) oraz kiedy planujemy montaż instalacji. Dla osoby fizycznej najczęściej będzie to ulga termomodernizacyjna i dotacja Mój Prąd, jednak zakres wsparcia często się zmienia i o ich formach warto porozmawiać indywidualnie.
Aby odpowiedzieć na pytania o opłacalność, koszt oraz czas zwrotu z inwestycji w Państwa przypadku, proponujemy spotkanie, podczas którego będziemy mogli dostosować instalację do Państwa oczekiwań, potrzeb i możliwości.
Zapraszamy do pozostawienia do siebie danych kontaktowych w formularzu kontaktowym!